(71) 334 30 00

Oryginalne czy zamienniki – jakie części do samochodów wybierać?

części samochodowe

Codzienna eksploatacja samochodu wiąże się z ryzykiem wystąpienia awarii i mniejszych usterek. W większości przypadków prowadzi to do konieczności wymiany zużytych podzespołów. Każdy kierowca w pewnym momencie musi zmierzyć się z taką sytuacją. Ma on wtedy do wyboru oryginalne części oraz zamienniki. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Które z nich są lepsze? Jak wybrać te odpowiednie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Zalety zakupu oryginalnych części

Oryginalne części oznaczane marką producenta samochodu to produkty dostępne w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO). To podzespoły przeznaczone na pierwszy montaż. Zarówno ich wygląd, jak i właściwością są identyczne z tymi, które znajdują się w aucie od nowości. Wymiana zużytych podzespołów na nowe nie ma więc żadnego wpływu na jakość korzystania z pojazdu. Mowa tu o bezpieczeństwie, komforcie jazdy oraz bezawaryjnej pracy każdego z układów. W przypadku zamienników nie jest już to takie pewne. Wybór źle dopasowanej części wątpliwej jakości może doprowadzić do większej awarii i konieczności wymiany kilku innych elementów.

Decydując się na oryginalne części Fiata z Wrocławia, zawsze masz pewność, że są one zgodne z wymaganiami producenta oraz pasują do konkretnego modelu samochodu. Co więcej, dostajesz na nie gwarancje. Możesz powołać się na nią w razie wystąpienia nieoczekiwanych problemów.

Czy warto decydować się na tańsze zamienniki?

Zamienniki to części kuszące przede wszystkim niższą ceną. Są tańsze od oryginałów, więc kierowcy stosują je w zastępstwie za komponenty przeznaczone na pierwszy montaż. Podzespoły te dzielą się na kilka grup, decydujących o ich jakości. Pierwszą z nich jest seria premium. Zamienniki tego typu zwykle pochodzą z tej samej linii produkcyjnej co oryginały. Jedyną różnicą jest brak oznaczenia producenta. Ich jakość jest bardzo wysoka. Cena też nie należy do najniższych.

Na rynku dostępne są również zamienniki dostarczane przez firmy o obco brzmiącej nazwie i niewyrobionej renomie. O ile wybór tych z serii premium jest uzasadniony, to kupno części z nieznanego źródła stanowi spore ryzyko. Poza niską ceną takie komponenty nie wyróżniają się niczym pozytywnym. Produkowane są z materiałów niskiej jakości w zakładach bez specjalizacji. Najczęściej nie mają także odpowiednich certyfikatów dopuszczających do eksploatacji w nowych modelach samochodów.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00