(71) 334 30 00

Nowości motoryzacyjne marki Lancia. Co nas czeka w przyszłości?

zakryty samochod

Lancia to włoska marka samochodów, którą kojarzą wszyscy fani sportów motorowych. Modele dostarczane przez przedsiębiorstwo z Turynu przez kilka dekad dzielnie konkurowały z producentami z Francji i Niemiec. Z upływem czasu prestiż marki spadał. W pewnym momencie Włosi całkowicie wycofali się z europejskiego rynku. Teraz jednak wracają i chcą na nowo zdobyć serca miłośników motoryzacji. Jakie nowości szykuje Lancia? Czego należy się spodziewać? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Odświeżone logo i strategia rozwoju

Szansą na nowe otwarcie dla Włochów było przejęcie przez międzynarodowy koncern Stellantis. Światowy gigant motoryzacyjny, zarządzający takimi markami jak Fiat, Opel, Citroen, Peugeot czy Jeep, opracował dla Lancii długofalowy plan powrotu na zasłużone miejsce wśród europejskich producentów. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie marki do segmentu premium, gdzie ma stanowić idealne uzupełnienie oferowanych już modeli spod szyldu Alfy Romeo oraz DS Automobiles.

Pierwszą widoczną zmianą jest wyraźnie odświeżony logotyp. Zaprezentowane w drugiej połowie 2022 roku logo to „autentyczny klejnot” i „progresywny klasyk”, jak nazywają je przedstawiciele włoskiej marki. Z jednej strony nawiązuje do tradycji (kształt tarczy), a z drugiej jest maksymalnie nowoczesne i dostosowane do ery cyfrowej. Ciekawostkę stanowi fakt, że logo nie pojawi się na przedniej i tylnej części nadwozia nowych modeli Lancii. Będzie eksponowane wyłącznie po bokach karoserii – na środkowym słupku za drzwiami kierowcy i przedniego pasażera.

Nowy Ypsilon już w 2024 roku

Plan rozwoju na lata 2024-2028 zakłada wprowadzenie na rynek trzech całkiem nowych modeli samochodów spod znaku Lancii. Premiera pierwszego z nich zapowiadana jest już na przyszły rok. Lancia Ypsilon IV generacji ma być całkiem nowym spojrzeniem na segment aut typowo miejskich.

Włoscy projektanci są bardzo oszczędni, jeśli chodzi o wizualizację kolejnej wersji swojego sztandarowego modelu. Jak do tej pory wiemy tylko, że samochód sylwetką ma przypominać miejskiego crossovera. W związku z tym będzie dłuższy i wyższy od swojego poprzednika. To idealny przykład dostosowania do obowiązujących obecnie trendów. Będzie to również ostatni model oferowany z silnikiem spalinowym. Wszystkie następne auta produkowane przez markę z Turynu mają być już wyłącznie elektryczne. Włosi chcą w ten sposób udowodnić, że ekologia i idea zrównoważonego rozwoju nie są dla nich wyłącznie pustymi sloganami.

Dwa kolejne modele w latach 2026 i 2028

Poza następną generacją modelu Ypsilon Lancia zamierza wprowadzić na rynek dwa inne samochody, będące konkurencją dla niemieckich i francuskich aut klasy premium. W 2026 roku w ofercie wrocławskiego dealera Lancii pojawi się zelektryfikowany SUV, a mianowicie Lancia Aurelia. Choć na razie jest to tylko określenie robocze, to można przypuszczać, że właśnie pod tą nazwą sprzedawane będzie auto produkowane w południowowłoskim Melfi. Dwa lata później do gamy modeli dołączy Lancia Delta. Z dostępnych informacji możemy wnioskować, że będzie to nowoczesny hatchback o sportowym zacięciu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że samochód ma bazować na platformie wykorzystywanej podczas produkcji modeli takich jak Opel Astra, Peugeot 308 oraz DS4.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00