(71) 334 30 00

Jak Jeep stał się legendą samochodów terenowych?

koła samochodu terenowego

Marka Jeep to prawdziwa legenda samochodów terenowych. Przez ponad 80 lat obecności na rynku auta amerykańskiego producenta stały się synonimem najwyższej jakości pojazdów z napędem 4x4. Fani marki ze Stanów Zjednoczonych uwielbiają je za nietuzinkowy styl oraz niezawodność w każdych warunkach drogowych. Jak Jeep stał się ikoną pojazdów terenowych? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Kiedy Jeep pojawił się na rynku, czyli początki marki z Toledo

Rok 2021 był szczególnym w historii producenta z Toledo. Właśnie wtedy Jeep obchodził swoje 80. urodziny. Za początek marki uznawany jest 1941 rok, kiedy to na potrzeby amerykańskiej armii biorącej udział w II Wojnie Światowej stworzony został Willys MB. Model ten od początku produkcji określany był jak „jeep”. Nie istnieje oficjalne potwierdzenie, skąd wzięła się ta nazwa. Teorie, co do jej pochodzenia są co najmniej trzy.

Pierwsza z nich mówi, że „jeep” to akronim nazwy General Purpose (GP – dżi pi), przypisywanej do produkowanych w latach 40. XX wieku wojskowych samochodów ogólnego przeznaczenia. Druga teoria związana jest z amerykańskimi mechanikami, którzy w trzeciej dekadzie poprzedniego wieku mianem „jeepa” określali wszystkie testowane przez siebie samochody terenowe. Trzecia z hipotez dotyczących nazwy „jeep” jest najbardziej abstrakcyjna. Odnosi się ona do postaci Eugene’a the Jeepa (Eugeniusza Dżipa), bohatera komików z popularnej serii Popeye. Jest to tajemnicze zwierzę o magicznych, nadprzyrodzonych zdolnościach. Z podobnymi cechami mają być kojarzone samochody produkowane przez amerykańską markę.

Jak Jeep zmienił się na przestrzeni lat?

Czasy, w których amerykańska marka produkowała wyłącznie terenowe modele użytkowe, bezpowrotnie minęły. Za jedną z przełomowych dat w historii Jeepa uznaje się rok 1962. Wtedy to na ulice wyjechały pierwsze modele Jeepa Wagoneera, czyli auta łączącego w sobie wszystkie zalety pojazdu terenowego oraz przestronnego samochodu rodzinnego. Wagoneer to pierwsze w historii terenowe auto rodzinne. Elegancka linia nadwozia, mnóstwo miejsca dla pasażerów oraz ich bagaży, a także znakomity ośmiocylindrowy silnik V8 – to wszystko charakteryzowało ten niezwykły samochód.

O popularności tego modelu niech świadczy fakt, że jego produkcja zakończyła się dopiero w 1991 roku, czyli 29 lat po premierze. Dla konkurencji Jeepa do dziś jest to niedościgniony wynik. Dzięki Wagoneerowi Jeep przestał być marką kojarzącą się tylko z samochodami służącymi do pracy. Od teraz autami amerykańskiego producenta można było chwalić się również w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Jeep – synonim najwyższej jakości i niezawodności

Choć od premiery pierwszego pojazdu określanego jako „jeep” minęło już ponad 80 lat, idee oraz priorytety producenta ze Stanów Zjednoczonych się nie zmieniły. Jeep ciągle stawia na najwyższą jakość, niezawodność w każdych warunkach terenowych oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przez lata obecności na rynku amerykańska marka utożsamiana była z terenową doskonałością. To główny powód, dlaczego Jeep do dziś określany jest jako legenda samochodów z napędem 4x4. Producent z Toledo niezmiennie ma grono wiernych fanów, które co roku powiększa się o nowych członków.

Co obecnie Jeep proponuje kierowcom? Jakie modele są dostępne w Polsce?

Amerykańska marka rozwija się w segmentach aut klasy SUV, crossover oraz pickup. Obecnie produkowanych jest kilkanaście modeli Jeepów. Duża część z nich dostępna jest dla polskich konsumentów. Modele takie jak kultowy Wrangler, Compass, Renegede, Gladiator i wzorowany na ikonicznym Wagoneerze Grand Cherokee znaleźć można u renomowanych dealerów oferujących samochody Jeep. Wrocław to miasto, w którym swój salon prowadzi firma ADF Auto. Wszystkim klientom oferujemy zarówno standardowe warianty z silnikiem spalinowym, jak i najnowocześniejsze hybrydy 4xe Plug-In Hybrid. Jeśli szukasz niezawodnego samochodu terenowego, to Jeep z pewnością jest marką dla Ciebie. Wybierz jeden z modeli dostępnych od ręki lub skonfiguruj swoją indywidualną wersję.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00