(71) 334 30 00

Jak dbać o chromowane elementy samochodu

Jak dbać o chromowane elementy samochodu

Samochód to zazwyczaj spora inwestycja, dlatego konieczne jest prawidłowe jego użytkowanie. Odpowiednia dbałość o auto to nie tylko zalecane coroczny serwis wykonywany w autoryzowanym zakładzie, które sprawdzają stan najważniejszych podzespołów samochodu, ale również czysto estetyczna pielęgnacja elementów samochodowych.

Czym są elementy chromowane?

Chrom to potoczna nazwa kilku warstw metali, pokrytych cienką warstwą błyszczącego pierwiastka. Podstawą tzw. elementów chromowanych jest zatem stal, z której wykonywane są również elementy karoserii. Stal musi być odpowiednio wypolerowana i bardzo równa. Nakłada się na nią kilka warstw miedzi pozwalających wyrównać powierzchnię, ale i zapewniają przed rdzewieniem. Kolejną warstwą jest chroniący przed korozją nikiel, który stanowi bazę dla chromu. Dopiero ostatnią nałożoną powierzchnią jest chrom.  Na pierwszy rzut oka taka powierzchnia powinna być niemal doskonała, jednakże trzeba zauważyć, że wszystkie niedoskonałości powierzchni źle wpływają na ostateczny efekt. Jeżeli warstwa chromu zostanie uszkodzona, całość elementu będzie stanowiła świetną pożywkę dla rdzy. Należy również pamiętać o tym, że niczym niezwykłym jest fakt, że kolejne warstwy metalu posiadają mikropęknięcia. Przy dużej wilgotności, bez dodatkowej ochrony będą one przepuszczały wodę. Ostatecznie na wierzchu możemy dostrzec kilka drobnych uszkodzeń, jednakże blacha pod spodem będzie doszczętnie zjedzona przez korozję.

Jak zadbać o chrom?

Najważniejszą i najprostszą radą jest częste mycie, pozwalające na usuwanie zabrudzeń, mogących weżreć się w metal. Następnie powinno się zaaplikować pastę do chromu. Jej delikatne ścierne właściwości pozwalają usunąć zabrudzenia i przywrócić powierzchni połysk. Dobre środki to nie tylko czyszczenie, ale również połysk i powłoka antykorozyjna. Kolejnym krokiem jest polerowanie elementu chromowanego przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Tak zabezpieczony chrom będzie cieszył nas przez długi czas.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00