(71) 334 30 00

Iveco – samochody dostawcze rodem z Włoch

Iveco – samochody dostawcze rodem z Włoch

Włoska motoryzacja znana jest z kilku luksusowych marek, wśród których wyróżnia się Alfa Romeo, Lamborghini czy Ferrari, ale i z nieco bardziej „przyziemnego” Fiata. Obok samochodów osobowych Italia może też pochwalić się doskonałymi „dostawczakami”, które sygnowane są logo marki Iveco.

Iveco – marka z międzynarodowymi tradycjami

Początki marki Iveco wiążą się z powstaniem koncernu Industrial Vehicles Corporation w efekcie mariażu dokonanego w 1975 roku pomiędzy kilkoma innymi przedsiębiorstwami z branży motoryzacyjnej. W skład korporacji weszły:

  • FIAT Veicoli Industriali,
  • Lancia Veicoli Industriali,
  • OM,
  • niemiecka firma Magirus-Deutz AG,
  • francuska Unic.

Wszyscy wspólnicy od wielu lat już specjalizowali się w produkcji samochodów ciężarowych i dostawczych, stąd na starcie nowe przedsiębiorstwo miało spory bagaż doświadczeń. Przez lata proporcje poszczególnych udziałowców zmieniały się i początkowy dominator – Fiat z 80% akcji – z czasem przejął wszystkie pozostałe akcje spółki, a w 1986 roku dodał do pakietu także majątek zakładu Forda z lokalizacją w Wielkiej Brytanii, który specjalizował się w produkcji ciężarówek. W kolejnych latach do „rodziny” dodano także australijski oddział amerykańskiego koncernu International i część autobusową Renault V.I. Z podzespołów Iveco korzysta także turecka spółka Otoyol oraz indyjska spółka Ashok Leyland.

Produkcja samochodów dostawczych – modele na rynku

Marka Iveco to nie tylko samochody dostawcze. Charakterystycznym logo oznaczane są modele lekkich, średnich i ciężkich pojazdów użytkowych o nośności od 2,8 do 40 dmc, a także autobusy marki Irisbus i pojazdy specjalne produkowane dla straży pożarnej, służb porządkowych i obrony cywilnej. Z 43 zakładów w osiemnastu krajach świata wyjeżdża dziewięć modeli oryginalnych ciężarówek: Iveco Acco, Campagnola, Daily, Eurocargo, Losot-Terrier, LMV, Massif, Stralis i Trakker.

Niektóre z nich, jak model LMV, zostały przystosowane do potrzeb wojskowych i powstają we współpracy z innym koncernem – OTO Melara. Do Polski samochody dostawcze Iveco zawitały w 1995 roku i przez cztery lata były montowane w lokalnych zakładach Fiat Auto Poland oraz w poznańskim Servipolu. Marka Iveco obejmuje również silniki do samochodów innych marek, a także do łodzi i maszyn budowlanych.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00