(71) 334 30 00

Czym się różni Jeep Cherokee od modelu Grand Cherokee?

Czym się różni Jeep Cherokee od modelu Grand Cherokee?

Jeep to jedna z najpopularniejszych marek samochodów na całym świecie. W trakcie ponad 80-letniej historii amerykańska marka zyskała miano prawdziwiej legendy wśród producentów aut z napędem 4x4. Dziś Jeep jest synonimem samochodów terenowych. Wśród wielu dostępnych na rynku pojazdów z logo Jeepa dużą popularnością cieszą modele Cherokee oraz Grand Cherokee. Co je odróżnia? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jeep Cherokee – historia modelu

Model Cherokee zadebiutował na rynku w 1974 roku. Jego początków należy upatrywać jednak znacznie wcześniej. Zaraz po premierze kultowego Wagoneera, która miała miejsce na początku lat 60. XX wieku, amerykańscy inżynierowie zaczęli szukać optymalnego rozwiązania problemu z wielkością nowego modelu. Nie wszystkim kierowcom podobał się bowiem duży rozmiar określanego jako pierwszy w historii SUV Wagoneera. W związku z tym stworzono auto opierające się na skróconej platformie topowego modelu. Mimo że pierwsza generacja Jeepa Cherokee wpisywała się w trend dużych, masywnych samochodów terenowych, była klasyfikowana poniżej Wagoneera. W porównaniu z pierwowzorem Cherokee miał inny tył. Charakteryzował się też bardziej kompaktowym wnętrzem. Był również tańszy od oferowanego jako model luksusowy Wagoneera.

Przez kolejne lata amerykański producent ulepszał jeden ze swoich pierwszych komercyjnych modeli, prezentując światu kolejne generacje Jeepa Cherokee. Od 2013 roku w produkcji znajduje się już piąta generacja, stworzona we współpracy z Chryslerem i Fiatem. Auto jest jednym z najpopularniejszych modeli Jeepa. Osiąga znakomite wyniki sprzedaży zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Jest jednym z niewielu modeli, które sukces rynkowy w Stanach Zjednoczonych powtórzyły także na Starym Kontynencie. Dzięki temu jego przyszłość jest niezagrożona. Już niedługo powinniśmy spodziewać się nowych informacji na temat kolejnej generacji, ponieważ od premiery Jeepa Cherokee o kodzie fabrycznym KL minęło już blisko 10 lat.

Jeep Grand Cherokee – nowsza wersja starszego brata

Pomysł stworzenia większej wersji popularnego Jeepa Cherokee powstał już w 1983 roku. Na premierę modelu z dopiskiem Grand musieliśmy jednak poczekać do roku 1992. Od początku produkcji Grand Cherokee oferowany był jako średniej wielkości SUV plasowany w ofercie wyżej od swojego starszego brata. Pod kątem stylistycznym pierwsza generacja auta rozwijała koncepcję znaną z modelu Cherokee. Kanciaste nadwozie zyskało zaokrąglone kanty oraz ciekawsze reflektory. Wnętrze zostało wykończone z użyciem wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu auto prezentowało się nowocześniej i bardziej luksusowo.

Od momentu premiery każda kolejna generacja Jeepa Grand Cherokee jest większa, szybsza, ciekawsza stylistycznie i zwyczajnie o klasę lepsza od zwykłego Cherokee. Aktualnie produkowana piąta generacja, którą już niebawem znajdziesz w salonie ADF Auto, zajmującym się sprzedażą modelu Grand Cherokee  we Wrocławiu, ma wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego samochodu terenowego. To nie tylko doskonałe osiągi, gwarantujące najwyższą niezawodność w czasie jazdy w terenie, ale także bogate wyposażenie w standardzie. Dzięki temu Grand Cherokee zapewnia doskonałe prowadzenie i najwyższy komfort jazdy w każdych warunkach terenowych. Jest przy tym autem ekologicznym, oferowanym wyłącznie w hybrydowej wersji 4xe Plug-In Hybrid.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00