(71) 334 30 00

Na czym polega serwisowanie samochodu

serwis samochodów

Przegląd samochodu wykonuje się co 15 tys. km lub raz w roku. Zależy to od intensywności użytkowania samochodu. W większości producenci samochodów zalecają tzw. małe i duże przeglądy. Podczas małego przeglądu najczęściej wymienia się olej z filtrem oraz wykonuje się podstawowej inspekcji stanu technicznego pojazdu. Duży przegląd, oprócz czynności wykonywanych w trakcie małego przeglądu, rozszerzony jest o dodatkową kontrolę stanu technicznego i ewentualnej wymiany płynów i części. Przeglądy najlepiej wykonywać w autoryzowanych salonach.

Kontrola płynów eksploatacyjnych i filtrów

Oczywistą sprawą jest, że olej silnikowy powinien być wymieniany podczas każdego przeglądu, zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwala to na utrzymywanie odpowiedniego stanu oleju, który zapewnia jednostce napędowej odpowiednie smarowanie, a co za tym idzie wydłuża okres jej żywotności. Równie istotna jest wymiana płynu hamulcowego. Zazwyczaj zaleca się, aby był on wymieniany co 2 lata lub 60 tys. km. Podobnie jest w przypadku płynu chłodniczego, który wymienia się zazwyczaj, co 6o tys. km. Nie należy zapominać również o oleju przekładniowym, który powinien być wymieniany co 60 lub 120 tys. km w zależności od rodzaju skrzyni biegów. Aby nasz samochód działał poprawnie należy pamiętać o wymianie filtrów. Pełnią one w samochodach ważną funkcję, a tymczasem regularnej wymianie podlega najczęściej filtr oleju. W trakcie serwisu warto sprawdzić i w razie potrzeby wymienić filtr powietrz i filtr kabinowy.

Świece zapłonowe i rozrząd

Zła kondycja świec zapłonowych powoduje między innymi podwyższone spalanie, gorsze osiągi oraz trudności z rozruchem. Świece należy wymieniać najczęściej co 60 tys. km. Ważne jest, aby nowe świece były zgodne ze specyfikacją producenta. Kluczowym elementem każdego silnika jest rozrząd. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w łańcuch rozrządu, wymagające jedynie okresowej kontroli oraz w pasek rozrządu. Pasek rozrządu wymienia się po przebiegu 100 tys. km, łącznie z wymianą rolki, napinacza oraz pompą wody. Nie warto zwlekać z wymianą rozrządu, ponieważ jego zerwanie grozi poważnym uszkodzeniem silnika.

Wróć do bloga

KONTAKT Z NAMI
Adres: ul. Karkonoska 45,
53-015 WROCŁAW
Telefon:  (71) 334 30 00